My wiemy, że warto czytać
To już czwarty raz, kiedy ustanawiamy rekord czytania w jednym momencie. Akcja ta została zainicjowana przez czasopismo „Biblioteka w Szkole” i spotkała się z niesamowitym entuzjazmem wśród nauczycieli i uczniów w całej Polsce.7 czerwca 2019 roku o godzinie 10.00 wszyscy chętni przez 10 minut czytali różne fragmenty książek. Nie inaczej było w Zespole Szkół Ponadgimnazjalych nr 2 w Kaliszu. Na 3 lekcji o godz. 10.00 dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie czytali fragmenty swoich ulubionych książek. Celem akcji była promocja czytelnictwa, pokazanie, że czytaniem można i należy się chwalić oraz pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników.
Całe przedsięwzięcie zostało przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy: Bogusławę Nowicką i Karolinę Rosadę.
tekst: Bogusława Nowicka i Karolina Rosada
zdjęcia: Bogusława Nowicka
100-lecie odzyskania niepodległości. Wystawy biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, biblioteka szkolna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu przygotowała dwie wystawy. Z jednej strony nauczyciele bibliotekarze chcieli przybliżyć obraz wydarzeń 1918 roku, a z drugiej włączyć się w rocznicę obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.
Pierwsza wystawa zatytułowana jest „100 najciekawszych książek biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Celem tej wystawy jest zapoznanie uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły z interesującymi książkami, które zostały wybrane, jako najciekawsze, przez czytelników biblioteki szkolnej. Wystawa stwarza możliwość zainteresowania się tymi książkami i stanowi zachętę do promocji i lektury tychże utworów. Ponadto celem ekspozycji jest kształtowanie wrażliwości estetycznej uczniów. Autorki wystawy zaprezentowały zdjęcia aktywnych czytelników biblioteki szkolnej, którzy pokazują dziesięć ulubionych publikacji. Wystawę uzupełniły o spis stu wybranych najciekawszych książek. Ekspozycja ta została zorganizowana w holu szkoły.
Kolejna wystawa zatytułowana „11 Listopada- święto odzyskania niepodległości” została przygotowana w gablocie na korytarzu szkolnym. Celem tej ekspozycji jest zaznajomienie uczniów z tematyką dotyczącą historii 1918 roku, uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości, przypomnienie znanych pieśni patriotycznych oraz dostarczenie uczniom wielu estetycznych wrażeń.
Zapraszamy do oglądania wystaw, które zostały przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu: Grażynę Trzeciak, Bogusławę Nowicką i Karolinę Rosadę.
tekst i zdjęcia: Bogusława Nowicka
„Wiosenne spotkanie z muzyką” w Publicznym Przedszkolu nr 9 w Kaliszu
To już kolejna, piąta edycja projektu czytelniczego i muzycznego pt. „Jak nie czytam, jak czytam”, którą przygotowali uczniowie z klasy III TBF-u pod kierunkiem pani Karoliny Rosady i pani Edyty Ignasiak.
W dniu 24 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z dziećmi z Publicznego Przedszkola nr 9 w Kaliszu. Program artystyczny był bardzo interesujący, promował czytelnictwo dla najmłodszych, a także muzykę, która uczy wrażliwości i wzruszeń.
Młodzież przeprowadziła wiele zabaw muzyczno-ruchowych oraz czytelniczych. Uczniowie TBF-u poprowadzili tańce, które przedszkolakom bardzo się spodobały. Ciekawość dzieci wzbudziła prezentacja instrumentu muzycznego – saksofonu. Zabawy były przeplatane zagadkami dotyczącymi postaci z bajek oraz pierwszych oznak wiosny. Dzieci wykazały się wspaniałą znajomością tych tematów.
Na koniec uczniowie TBF-u zagrali piękny koncert. Atmosfera tego spotkania była bardzo serdeczna, wspólna zabawa młodzieży i dzieci dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Tekst i zdjęcia: Karolina Rosada i Edyta Ignasiak
„Wakacyjne spotkanie z muzyką” w Publicznym Przedszkolu nr 9 w Kaliszu
To już kolejna, trzecia edycja projektu czytelniczego i muzycznego, którą przygotowali uczniowie z klasy II TBF-u i II TI/TI(M) pod kierunkiem pani Karoliny Rosady i pani Edyty Ignasiak.
W dniu 06 czerwca 2017r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z dziećmi z Publicznego Przedszkola nr 9 w Kaliszu. Program artystyczny był bardzo interesujący, promował czytelnictwo dla najmłodszych, a także muzykę, która uczy wrażliwości i wzruszeń.
Młodzież przeprowadziła wiele zabaw muzyczno-ruchowych, plastycznych, czytelniczych. Występom towarzyszyła piękna prezentacja multimedialna o charakterze edukacyjnym, na podstawie której dzieci musiały odgadywać tytuły ulubionych swoich bajek. Cieszyły się, że mogły na ekranie zobaczyć ulubionych bohaterów i ich przygody.
Uczennice TBF-u przeprowadziły aerobik, który przedszkolakom bardzo się spodobał. Na koniec uczniowie TBF-u zagrali piękny koncert przy użyciu wielu instrumentów.
Atmosfera tego spotkania była bardzo serdeczna, wspólna zabawa młodzieży i dzieci dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Następne miłe spotkanie zaplanowano już w nowym roku szkolnym 2017/2018.
Tekst i zdjęcia: Karolina Rosada
Po raz drugi ustanawialiśmy rekord czytania
w jednym momencie
2 czerwca 2017 roku o godz. 10.00 dyrekcja szkoły, uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” zainicjowanej przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole”. Wydarzenie odbyło się już po raz drugi. Ustanawialiśmy rekord czytania w jednym momencie.
Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród młodzieży, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników oraz promowanie biblioteki szkolnej. Akcja została zorganizowana na dziedzińcu szkoły. Uczniowie i wszyscy obecni najpierw czytali cicho wybrane fragmenty książek, a następnie odbyło się wspólne głośne czytanie. Na pamiątkę tego spotkania została wykonana fotografia wszystkich uczestników imprezy czytelniczej. Tę niecodzienną uroczystość uświetnił zespół Technikum Budowy Fortepianów, w składzie: Filip Wolny, Fryderyk Dobak, Krzysztof Bondar z klasy III Technikum Budowy Fortepianów oraz Maciej Langosz z klasy II Liceum Plastycznego.
Całe przedsięwzięcie zostało przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu : Bogusławę Nowicką oraz Karolinę Rosadę.
tekst: Bogusława Nowicka
zdjęcia: Waldemar Jamroszczyk i Bogusława Nowicka
O wydarzeniu można jeszcze przeczytać:
http://www.kalisz.pl/pl/q/aktualnosci/rekord-po-raz-drugi
Wywiad z Justyną Bednarek, uczennicą klasy III w zawodzie technik informatyk
(klasa mundurowa)
Bogusława Nowicka - W szkole na języku polskim musimy analizować wiersze, zastanawiać się: co poeta miał na myśli, a także uczyć się na pamięć. Wiele osób to po prostu odstrasza i nie sięgają po poezję. Ciebie to jednakże nie zniechęciło, sama zaczęłaś pisać wiersze.
Justyna Bednarek - Wszystko zaczęło się od Jana Brzechwy. Jego wiersze czytała mi moja mama. Następnie sama z zachwytem czytałam wszystkie utwory Brzechwy. Później przyszedł Słowacki, Mickiewicz, Norwid, Asnyk, Szymborska… I tak sama zaczęłam tworzyć. Bo przecież każdy może pisać. A ja po prostu bawię się poezją.
B.N. Jesteś młodą osobą, a napisałaś już bardzo dużo wierszy. Jak to się dzieje?
J.B. Uważam, że pisanie to coś wyjątkowego. Chcę pokazać siebie, swoje odczucia, drogę, którą warto iść. Dużo osób mnie przy tym wspiera i to jest najważniejsze.
B.N. Dzisiaj często się zdarza, że nie rozumiemy poetów. Kim według Ciebie jest poeta?
J.B. Poeta to ktoś, kto potrafi nas zadziwić. Jest to osoba nadzwyczaj wrażliwa. Potrafi przekazać nam wiedzę o nas samych, o otaczającym świecie. „Non omnis moriar” (nie wszystek umrę- przyp. red.) powiedział Horacy, który uważał, że sława i poezja zapewnią poecie nieśmiertelność. Czytam Stepy Akermańskie i Pana Tadeusza i widzę tę piękną przyrodę. Jak cudnie ją Mickiewicz opisał. Niewątpliwie wrażliwy człowiek doskonale rozumie poetów.
B.N. Czy to zamiłowanie do poezji było w Tobie zawsze? Kto zainspirował Cię do pisania, tworzenia poezji?
J.B. Bez wątpienia moja mama była osobą, która zainspirowała mnie do pisania wierszy. W tej chwili kilka osób ma wpływ na tworzenie poezji. Jest to Pan Krzysztof Noweta - katecheta Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu, Pani wicedyrektor Urszula Rosada, panie bibliotekarki ze szkolnej biblioteki oraz pedagodzy szkolni. Szczególnie biblioteka szkolna jest bliska mojemu sercu, bo właśnie tutaj słyszę opinie na temat moich wierszy. Wszystkie uwagi są niezwykle cenne. Z drugiej strony jednakże ważne jest to, co sama odczuwam.
B.N. Jaka tematyka dominuje w Twojej poezji?
J.B. Nieodwzajemniona miłość, wiara, przyjaźń, rodzina, zwierzątka…
B.N. Ostatnio brałaś udział w Tarnogórskim Konkursie Poetyckim im. ks. Jana Twardowskiego, gdzie zajęłaś III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych za wiersz "Dla mojej mamy". Czym dla Ciebie jest ta nagroda?
J.B. Motywacją do pisania wierszy. To jest piękne, kiedy ktoś potrafi docenić wysiłek innej osoby, dostrzec w jej utworach jakąś wartość. Ta nagroda szczególnie zmotywowała mnie do pisania.
B.N. Czy były inne nagrody, wyróżnienia?
J.B. Tak. Otrzymałam także m.in. nagrodę „Złote Pióro dla Szkolnego Fraszkoklety”. Mam nadzieję, że w przyszłości będę otrzymywała wiele nagród, bo to jest niewątpliwy impuls do pisania, do tworzenia poezji. Najważniejsze jest jednak to, że są osoby, które mi bardzo kibicują i mnie wspierają. Dziękuję im za to.
B. N. My także dziękujemy za rozmowę. Czekamy na następne wiersze, opowiadania. Życzymy wielu sukcesów.
rozmowę przeprowadziła: Bogusława Nowicka
Koło
Miłośników Biblioteki
W bibliotece szkolnej działa Koło
Miłośników Biblioteki. Celem Koła jest rozwijanie uzdolnień artystycznych,
kształcenie umiejętności współdziałania w zespole, pobudzanie aktywności czytelniczej
oraz inspirowanie uczniów do własnej twórczości. Chętnych zapraszamy do
współpracy. Jeśli piszesz wiersze, opowiadania i chciałbyś/chciałabyś
zaprezentować swoją twórczość szerszemu gronu, prosimy, przyjdź do biblioteki
szkolnej.
Młodzież Zespołu Szkół
Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu ma różnorodne talenty: literackie, muzyczne,
plastyczne. Wspieramy młode talenty z różnych dziedzin wiedzy. Służymy radą,
bogatą literaturą, jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje naszych uczniów.
W ramach działalności Koła chcemy pokazać twórczość Justyny Bednarek, uczennicy klasy III w
zawodzie technik informatyk (klasa mundurowa). Justyna od najmłodszych lat
interesuje się poezją. Od kilku lat sama pisze wiersze. Mamy więc okazję poznać
jej twórczość. Justyna chętnie współpracuje z biblioteką szkolną, gdzie może
m.in. zapoznać się z opinią na temat utworów, które napisała. Często wspólnie
czytamy wiersze i omawiamy je.
Najciekawsze umieszczamy w gablocie na korytarzu szkolnym, gdzie uczniowie,
nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły mają okazję zapoznać się z
pisarskim dorobkiem naszej młodej szkolnej poetki.
,,DLA MOJEJ
MAMY”
Gdy ogród zabłyśnie w kolorowe plamy
Zakwitną nasturcje, kwiaty mojej mamy
I fiołki, konwalie, rozchodnik i bzy
W tych kwiatach, mamo, cała jesteś Ty
Masz serce tak piękne, jak te wszystkie kwiaty
Przy Tobie każdy czuje się bogaty
Potrafisz zawsze pocieszyć w potrzebie
Zapytasz ,,Co słychać?” przy pysznym obiedzie
Chciałabyś móc przytulić cały świat
Na Twojej twarzy nie widać upływu lat
Mam w życiu jedno jedyne marzenie
Choć mijanego czasu na pewno nie zmienię
Byś była przy mnie na wyciągnięcie ręki
I za to Panu Bogu składam serdeczne dzięki
Justyna Bednarek Kalisz 2012
,,Epitafium Dla Ani”
Urodziłaś się przede mną lat kilka
Gdy mych rodziców nadzieja miała postać motylka
I choć na mnie ciągle czekali
To Tobie wymarzone imię Ania nadali
Ciemnowłosa, śliczna i wciąż roześmiana
Ania...
I choć wreszcie przyszłam niespodziewana
Ty
szczególne miejsce w ich sercach miałaś
Ania...
Wpadałaś do nas na krótką chwilę
Przyjmowana byłaś zawsze bardzo mile
Ania, Andzia, Aneczka...
Pełna życia i zwariowanych pomysłów moja kuzyneczka...
Dlaczego odeszłaś, tak bardzo żałośnie
Już nie zawołasz do mnie ,,Hejka!”
Z uśmiechem radośnie
Mogiła twój uśmiech zabrała wśród bóli
Kto
nas teraz w żałobie po Tobie utuli...
Kalisz dn. 25.10.16 r. Justyna Bednarek
,,Spotkanie”
Jesienny wiatr kasztanami dzwoni
Żołędzie spadają, wiewiórka je goni
Idę przez park, tak pełna radości
Czując, że miłość w sercu mym gości
Już widzę go, choć jeszcze z daleka
Pod platanem jak zwykle
I dziś na mnie czeka
Więc biegnę do niego tak bardzo
stęskniona
I wpadam w jego czułe, otwarte ramiona
Kalisz dn. 25.10.16 r. Justyna Bednarek
tekst: Bogusława Nowicka i Karolina
Rosada
zdjęcia: Bogusława Nowicka
Jesień w poezji i muzyce.
Pod takim właśnie tytułem w dniu 15 listopada 2016r. odbyło się spotkanie uczniów z klasy II TBF z przedszkolakami Publicznego Przedszkola nr 9 w Kaliszu. Po raz kolejny odwiedziliśmy młodszych kolegów w ramach projektu czytelniczego „Trzeba zacząć od najmłodszych” zainicjowanego w ubiegłym roku szkolnym przez panią Karolinę Rosadę. Ideą główną było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz rozwijanie ich talentów artystycznych, muzycznych, plastycznych.
Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze, dzieci świetnie bawiły się ze starszymi koleżankami i kolegami zgodnie z zaplanowanym programem zajęć w spotkaniu wzięli udział następujący uczniowie: Roksana Juszkiewicz, Martyna Matuszak, Łukasz Chęciński, Marcin Trędowski, Rafał Kęszycki, Rafał Hammermeister z klasy II TBF oraz Jakub Strzałka z klasy II TI/TIM, który przygotował piękną prezentację multimedialną o jesieni wykorzystując pejzaże jesienne połączone z postaciami bajkowymi. Dzieci były zachwycone prezentacją, wszystkimi zabawami, piosenkami i koncertem muzycznym na zakończenie spotkania.
Pani Dyrektor Przedszkola mgr Agnieszka Przybyłowska podziękowała młodzieży za wspaniały program i zaprosiła nas na kolejne spotkania.
Program spotkania przygotowały: pani Karolina Rosada i pani Edyta Ignasiak
Biblioteka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu
W związku z przyznaniem dotacji z Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe, ciekawe i wspaniałe książki. Zapraszamy wszystkich czytelników do zapoznania się z ofertą, którą jeszcze systematycznie uzupełniamy. Przypominamy o możliwości zgłaszania propozycji („Zeszyt życzeń” dostępny jest w bibliotece szkolnej).
Wydarzenia promujące czytelnictwo:
Czytelniczy
FLASH MOB „Jak nie czytam, jak czytam”,
„Trzeba
zacząć od najmłodszych”- promowanie czytelnictwa w przedszkolu,
Wystawa
w holu szkoły „Ilustracje do ‘Trylogii’ Henryka Sienkiewicza,
Projekty
edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej, m. in.:
-
Szkolny interdyscyplinarny projekt edukacyjny „W świecie bohaterów Henryka
Sienkiewicza,
-
Drzewo czytelnika,
-
Po prostu piszę, czyli twórczość uczniów ZSP nr 2 w Kaliszu,
-
Narkotyki? Nie dziękuję. Nie biorę,
-
Przemoc w szkole,
-
Ekologicznie, więc logicznie.
Zapraszamy
wszystkich uczniów i pracowników szkoły do biblioteki szkolnej.
tekst i zdjęcia: Bogusława Nowicka