Na podstawie podpisanego porozumienia nasza szkoła współpracuje z Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. Uczelnia kształci specjalistów w zakresie: bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo zdrowotne, bezpieczeństwo morskie, psychologia, pedagogika czy też zarządzanie.


Uczniowie - kadeci klas mundurowych ZSPP odbyli zajęcia szkoleniowe w 15 Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia, z zakresu zapoznania się z historią i tradycją Jednostki jak i jej bieżącą działalnością. Ponadto zwiedzili Salę Tradycji Brygady. Mogli też uczestniczyć w zajęciach ze strzelectwa bojowego.

Tekst: Paweł Tomczak


Na zakończonych w Bydgoszczy Mistrzostwach Polski w strzelectwie, trzy uczennice naszej szkoły z klas mundurowych reprezentując KSS "Bursztyn" Kalisz zdobyły 7 medali. W konkurencji Trap 125 - Ilona Flak złoty medal, Patrycja Janiak brązowy medal a Martyna Doruch zajęła IV miejsce. W konkurencji Skeet 125 - Martyna Doruch złoty medal, Patrycja Janiak srebny a Ilona Flak brązowy medal. W Trap Mix Martyna Doruch zajęła II miejsce i srebrny medal, Patrycja Janiak brąz a IV miejsce przypadło Ilonie Flak.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Podczas obozu w Ośrodku Szkolenia Sportowego w Brzedni, kadeci klas mundurowych odbyli obowiązkowe szkolenie programowe. Celem zajęć była nie tylko integracja grupy lecz także sprawnościowe pokonywanie toru przeszkód. Dodatkowymi zaliczeniami był desant wodny, pokonanie bagna, biegi w terenie, zajęcia z samoobrony jak i zajęcia z taktyki walki paintball. Obóz odbywał się z zasadami bezpieczeństwa uczestników Ośrodka, a na zakończenie obozu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek.  

Tekst i zdjęcia: Paweł Tomczak

prev next

Konkurs historyczny zaliczony na medal

Po raz kolejny uczniowie kadeci wykazali się dużą wiedzą z zakresu historii w konkursie wiedzy o Wojsku Polskim. Konkurs zorganizowany został przez Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu. Tematyką było: gen. Józef Haller oraz Bitwa Warszawska. W rywalizacji ze szkołami z Wrocławia i Dolnego Śląska nasi uczniowie z klasy III TBM/TG w składzie: Kamil Frąckiewicz, Patryk Pęczek, i Jakub Miszczak zajęli III miejsce. Konkurs odbył się z okazji 100 rocznicy zaślubin z morzem i Bitwy Warszawskiej.

Tekst i zdjęcia: Paweł Tomczak.


BIEDRUSK

Po raz kolejny klasy mundurowe naszej szkoły uczestniczyły w zajęciach na poligonie w Biedrusku. Zajęcia obejmowały szkolenia z zakresu zielonej taktyki, umiejętności rozkładania i składania broni automatycznej typu "kbk" oraz rzut granatem do celu i na odległość. Przedsięwzięcia te miały na celu wyrobienie wśród uczniów - kadetów umiejętności zachowania się na polu walki.

Tekst i zdjęcia: Paweł Tomczak.


Zajęcia kompetencyjne w KW Policji w Poznaniu.

Na 2 - dniowych zajęciach w KW Policji w Poznaniu przebywała klasa trzecia mundurowa. Zajęcia miały na celu przygotowanie uczniów-kadetów do rozmów kwalifikacyjnych  chcących wejść w szeregi Policji. Odbyli spotkania z psychologami policyjnymi, a pod okiem instruktorów zaliczali policyjny tor przeszkód. Kadeci mieli okazję przebywać na zajęciach akademickich w WSPiA w Poznaniu. Kończąc pobyt można było poznać zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym zorganizowanym przez Centrum Skoda Auto Lab.

Tekst i zdjęcia: Paweł Tomczak


Klasy pierwsze mundurowe na zajęciach w Sieradzu.

Klasy pierwsze mundurowe odbyły zajęcia w 15 Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia. Kadeci poznali historię Jednostki, uczestniczyli w zajęciach praktycznych na strzelnicy oraz przyglądali się wyrywaniu oznakowania miejsc niebezpiecznych z materiałami wybuchowymi. Zapoznali się ze sprzętem do udzielania pomocy na polu walki, a przede wszystkim ze sprzętem do łączności satelitarnej, radiolokacyjnym. Na zakończenie uczniowie zostali poczęstowani smaczną wojskową grochówką.

Tekst i zdjęcia: Paweł Tomczak


Szkolenie wojskowe

W ramach szkolenia wojskowego dla klas mundurowych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, Panem kapitanem Grzegorzem Jasiankiem. Tematem była służba wojskowa kontraktowa i zawodowa w strukturach organizacyjnych Wojska Polskiego. Młodzież zapoznana została z możliwością podejmowania dalszej nauki na Uczelniach i Akademiach Wojskowych. Poinformowani zostali również o szkoleniach i zasadach odbywania służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Tekst i zdjęcia: Paweł Tomczak.

DSCN1846JPG  DSCN1845JPG


Poligonowo

Klasy mundurowe naszej szkoły przy współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Kaliszu wzięły udział w zajęciach szkoleniowych na terenach poligonowych Europejskiej Akademii Szkolenia Specjalnego w Książu Wlkp. Zajęcia były przeprowadzone przez instruktorów 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Uczniowie kadeci mogli zapoznać się i obserwować szkolenie żołnierzy WOT z zakresu:
- taktyki i zasad przeszukiwania pomieszczeń oraz umiejętności walki w terenie zabudowanym,
- ewakuacji rannego z pola walki,
- zjazd po linie z platformy ewakuacyjnej,
- sprawnościowy tor przeszkód,
- zajęcia z zakresu samoobrony jak i zajęcia kondycyjne oraz siłowe,
- pokonywanie na linach przeszkód wodnych.
Kadeci mogli samodzielnie pokonać przeszkodę wodną oraz sprawdzić się na torze przeszkód. Po zajęciach młodzież została poczęstowana kiełbaską z rożna. Wróciliśmy pełni wrażeń i zdobytych doświadczeń.  
Tekst i zdjęcia: Paweł Tomczak

prev next

Zajęcia na finiszu

Zakończył się cykl szkoleń obowiązkowego obozu zaliczeniowego, który odbył się dla klasy pierwszej w Ośrodku Szkolenia Sportowego Brzednia. Mundurowi zmierzyli się ze sprawnościowym torem przeszkód, pokonywaniem terenów błotnistych, desantem wodnym. Odbyły się również zajęcia z taktyki walki (paintball), orientacja w terenie w zakresie biegu terenowego, nocny alarm połączony z pierwszą pomocą odnalezienia zaginionych z transportem do bazy.

Klasa druga natomiast, odbyła swoje szkolenie w Ośrodku KS „Navigare” Poznań-Kiekrz organizowaną przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Miały tam miejsce zajęcia ogólnorozwojowe połączone z elementami technik samoobrony i obezwładniania przeciwnika. Kadeci zapoznali się z elementami kryminalistyki, psychologii oraz uzależnień wśród młodzieży. Szkolenie zakończyło się musztrą policyjną a w nocy z zakresu służby patrolowej.

prev next

Uczniowie na medal

Biorąc udział w IV Turnieju klas policyjnych woj. wielkopolskiego im. asp. Jana Kubiaka, kadeci  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu w składzie: Patrycja Magnus, Martin Płonka i Jonasz Bielak zdobyli III miejsce z wynikiem 363 pkt. Mieli Oni do pokonania policyjny tor przeszkód, strzelanie, rzut granatem, udzielanie pierwszej pomocy oraz nocne manewry. Mogli wykazać się również indywidualnie w wieloboju sprawnościowym oraz strzelectwie osiągając: Patrycja Magnus - I i III miejsce a Martin Płonka – I miejsce. W turnieju wzięło udział 13 szkół z całej wielkopolski.

Tekst i zdjęcia: P. Tomczak

DSCN1414JPG  DSCN1420JPG

Liga strzelecka

Zakończyła się już kolejna Liga Strzelecka, która okazała się dużym sukcesem dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu. Uczniowie osiągnęli drużynowo i indywidualnie czołowe miejsca na podium zajmując w kategorii dziewcząt III miejsce, natomiast w kategorii chłopców I i II miejsce. Indywidualnie klasyfikacja przedstawia się następująco: III miejsce – Szymon Siuda, IV miejsce – Krzysztof Balcerek i IV miejsce – Paula Stradomska. GRATULUJEMY.

Tekst i zdjęcia: P. Tomczak

DSCN1449JPG  DSCN1450JPG


Służba w wojsku

W dniu 14 lutego 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu odbyło się spotkanie młodzieży klas IV z Panem Kierownikiem Referatu Straży Miejskiej Mariuszem Koniecznym oraz Panem kpt Grzegorzem Jasiankiem  przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu.

Przeprowadzona prelekcja dotyczyła:

· możliwości wstąpienia do pracy w charakterze strażnika miejskiego;

· pełnienia służby przygotowawczej, zasad naboru i przeznaczenia tej formy służby wojskowej;

· warunków i przebiegu służby wojskowej w Narodowych Siłach Rezerwowych;

· możliwości i zasad naboru do zawodowej służby wojskowej w tym naboru spośród żołnierzy rezerwy.

Przedstawione zostały również możliwości i terminy naboru do wyższych szkół wojskowych  w 2019 roku.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Pedagoga szkolnego - Monikę Linkowską.

DSC_3490JPG  DSC_3494JPG  DSC_3499JPG


Strzelectwo sportowe

W ramach 1 rundy Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych Południowej Wlkp. w strzelectwie sportowym odbyły się VI Mistrzostwa klas mundurowych Miasta Kalisza i Powiatu o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr. 2 w Kaliszu. Zawody odbyły się w konkurencji kpn – 20 w kategorii dziewcząt i chłopców.

Zespoły naszej szkoły zajęły czołowe miejsca zespołowo i indywidualnie. Wśród chłopców zwyciężył pierwszy zespół naszej szkoły z wynikiem 460 pkt., natomiast adrugi zespół ZSP Nr. 2 otrzymał wynik 361 pkt. Indywidualnie wśród chłopców 2 miejsce: Krzysztof Balcerek 161 pkt, 3 miejsce: Janusz Bielak 150 pkt. Natomiast dziewczęta drużynowo zajęły 2 miejsce z wynikiem 458 pkt a indywidualnie Paulina Stradomska 3 miejsce z wynikiem 163 pkt.

DSCN1370JPG  DSCN1369JPG
Autor: Paweł Tomczak


Na poligonie w Biedrusku

W ramach współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Kaliszu, klasy mundurowe brały udział w zajęciach na poligonie w Biedrusku. Zajęcia odbywały się razem z żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Miały one na celu przybliżenie młodzieży - kadetom pierwszej pomocy na polu walki, samoobrony, przygotowania strzeleckiego (rozkładanie i składanie karabinu „Beryl’’), ładowanie magazynku, ochrony i obrony przed BMR, zapoznanie z wyposażeniem bojowym żołnierza jako ochrony indywidualnej oraz zajęć z taktyki walki.

W trakcie zajęć uczniowie otrzymali poligonowy posiłek w postaci bardzo smacznej grochówki. Wróciliśmy pełni wrażeń i nowo nabytych doświadczeń podczas szkolenia wojskowego.

Autor: Paweł Tomczak

DSCN1332JPG  DSCN1335JPG
DSCN1336JPG  DSCN1344JPGPokaz szkoleniowy dla klasy mundurowej

Na terenie naszej szkoły odbył się pokaz szkoleniowy z zakresu działań podczas zatrzymywania i obezwładniania przeciwnika jak i stosowania środków bezpośredniego przymusu. Uczniowie – kadeci uczyli się jak prawidłowo zatrzymuje się auto oraz sposoby jego przeszukania i zabezpieczenia. Doskonalona była również samoobrona podczas aktu przeciwnika.

Tekst i zdjęcia: P. Tomczak
DSCN1308JPG  DSCN1310JPG


Działania antyterrorystyczne

Na terenie ZSP2 w Kaliszu odbyły się zajęcia z zakresu działań antyterrorystycznych dla klas mundurowych. Obejmowały ćwiczenia polegające na zatrzymaniu pojazdu i obezwładnienia podejrzanego oraz użyciu wobec niego środków przymusu. Kadeci uczyli się jak przeszukuje się pojazd oraz zabezpiecza miejsce zdarzenia. Uczniowie wzięli również udział w ćwiczeniach praktycznych z zakresu interwencji patrolu policji i zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności przeszukania osób jak również odbyli praktyczne zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przy postrzale z broni palnej.

Autor: P. Tomczak


Brzednia 2018

W Ośrodku Szkolenia Sportowego w Brzedni niedaleko Dolska po raz kolejny uczniowie klas mundurowych miały możliwość odbyć obowiązkowy obóz zaliczeniowo - integracyjny. Zajęcia były prowadzone pod okiem instruktorów w zakresie ćwiczeń sprawnościowo - wytrzymałościowych, pierwszej pomocy, terenoznawstwa, ćwiczeń zręcznościowych, gry paintball oraz pokonywania przeszkód terenowych przez bagna. Nie zabrakło także zajęć nocnych doskonalących orientacje w terenie. Uczniowie – kadeci wykazali się dużym zaangażowaniem, zdyscyplinowaniem, hartem ducha i sprawnością fizyczną.

Tekst i zdjęcia: P. Tomczak

DSCN1059JPG  DSCN1093JPG
DSCN1095JPG  DSCN1110JPG


Wyróżnienie dla klas mundurowych

Młodzież klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu zakwalifikowała się do udziału w II Zlocie Pamięci „Zaślubin Polski z morzem – gen. Józef Haller”, który odbędzie się w dniach 8 - 11.02.2018 roku. Wybranie klasy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu nastąpiło na wniosek Kierownika Klubu Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu – jako nagroda za zaangażowanie szkoły w realizacje zamierzeń patriotyczno – wychowawczych podejmowanych przez CSWIiCH i innymi jednostkami wojskowymi.

W zlocie będą uczestniczyły cztery klasy aktywnie współpracujące z jednostkami wojskowymi:

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu (Woj. wielkopolskie)

- Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Zawodowych im. Huty Tadeusza Sędzimira w Krakowie (Woj. małopolskie)

- Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu (Woj. lubelskie)

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Gen. Józefa Hallera w Rzucewie (Woj. pomorskie)

Głównym celem zlotu to kształtowanie postaw patriotycznych i popularyzowanie historii, tradycji i dziejów oręża polskiego. Upamiętnienia postaci gen. Józefa Hallera oraz aktu zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim w dniu 10 listopada 1920 roku. Zapoznanie uczestników Zlotu z tradycjami oraz współczesnymi zadaniami Marynarki Wojennej RP.

Organizatorem Zlotu jest Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON


Zajęcia programowe dla mundurówki

W dniach 18-19.12.2017 roku na terenie ZSP2 w Kaliszu odbyło się szkolenie programowe dotyczące kryminalistyki, zadań i etyki policjanta. Odtwarzany był także film pt „Wtargnięcie napastnika do szkoły”. Szkolenie to prowadzili przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Kolejnym tematem spotkania to uzależnienia wśród młodzieży poprowadzone przez przedstawicieli Wydziału Prewencji w Kaliszu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas budowlanych mundurowych Technikum Budowlano – Elektrycznego im. Kazimierza Wielkiego.


Zajęcia kompetencyjne w Poznaniu

W dniach 27-28.11.2017 roku w Ośrodku Sportowym Klubu "Navigare" w Poznaniu po raz kolejny odbyły się zajęcia kompetencyjne dla klas 3 i 4 mundurowych. Prowadzone były przez KW Policji w Poznaniu.

Zajęcia miały na celu przygotowanie uczniów-kadetów do rozmów kwalifikacyjnych chcących wstąpić w szeregi Policji. Młodzież miała okazję uczestniczyć w rozmowach z psychologami, którzy służyli radą i starali się ukierunkować przyszłych kandydatów do służby.

Młodzi uczestniczyli w wykładzie pt. "Cyberterroryzm" w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Największą atrakcją była wizyta w Centrum Auto Lab "Skoda", gdzie można było zapoznać się z techniką bezpiecznej jazdy oraz praktycznie wziąć udział w bezpiecznej jeździe na symulatorze dachowania i sile oddziaływania przy hamowaniu.

Autor: P. Tomczak


dscn0811jpg  dscn0820jpg

dscn0817jpg   dscn0824jpg


Turniej Szczypiorno 2017

W dniu 27 października 2017 roku po raz trzeci odbył się Turniej Klas Mundurowych „Szczypiorno 2017”, organizowany przez Centralny Ośrodek Szkolenia Służb Więziennych w Kaliszu oraz Delegaturę Kuratorium Oświaty w Kaliszu. W turnieju wzięło udział siedem szkół z Kalisza, Ostrowa Wlkp., Jarocina, Liskowa i Przygodzic. W rywalizacji uczestniczyły 4 osobowe zespoły - 2 dziewczyny i 2 chłopców, które miały do wykonania i rozwiązania test z wiedzy o strukturach, służbie i historii więziennictwa w Polsce. Innymi elementami były test sprawności fizycznej, strzelectwo, pierwsza pomoc przedmedyczna. Nasz zespół w składzie: Klaudia Rzepka, Paula Stradomska, Mateusz Sieradzki, Jonasz Bielak zajęli III miejsce drużynowo zdobywając 447 pkt. Zwyciężył Zespół Szkół Ekonomicznych z Kaliszu. Nagrody dla najlepszych zespołów oraz indywidualne wręczali Komendant COSSW ppłk Ryszard Czapracki, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu Pani Violetta Słupianek oraz Wiceprezydent m. Kalisza Pan Artur Kijewski.


dscn0783jpg  dscn0784jpg
dscn0794jpg   dscn0799jpg

Klasy mundurowe w Powidzu

33 Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu odwiedziły Klasy mundurowe naszej szkoły. Była to wspaniała lekcja na temat możliwości sprzętowych i technicznych polskiego lotnictwa wojskowego, które może być użyte nie tylko w czasie wojny ale przede wszystkim biorąc udział w różnego rodzaju miejscach pomocniczych i humanitarnych na całym świecie.

Zapoznali się z parametrami technicznymi polskich „Herkulesów” oraz mieli możliwość obejrzenia statku powietrznego ze współdziałaniem załogi oraz możliwości transportowych. Ponadto mogli obejrzeć lądowania i starty amerykańskich „Herkulesów”, pokazy skoków spadochronowych oraz „spadochroniarnię” gdzie bardzo szczegółowo można było obejrzeć możliwości bezpieczeństwa pilotów. Na zakończenie wizyty młodzież odwiedziła Jednostkę Wojskowej Straży Pożarnej gdzie poznała służbę w tego typu Jednostce.

2_19jpg  5_7jpg4_10jpg   6_8jpg
1_37jpg    8_7jpg

Ptolemeusz 2017

Klasy mundurowe naszej szkoły już po raz czwarty uczestniczyły w zabezpieczeniu trasy Ogólnopolskiego Biegu „Ptolemeusza”, który przebiegał ulicami naszego miasta. Zadaniem uczniów – kadetów było zabezpieczenie lini startu i mety, która mieściła się w Alei Wolności przy Teatrze im. W. Bogusławskiego.  Nasi kadeci wywiązali się wzorowo z powierzonego obowiązku podczas biegu, który odbył się 01.10.2017 roku.  
Autor: Paweł Tomczak

dscn0761jpg  dscn0763jpg
dscn0767jpg   dscn0762jpg


W hołdzie poległym Generałom

30.09.2017 roku pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, na strzelnicy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyły się zawody strzeleckie w hołdzie poległym Generałom 10 kwietnia 2010 roku. W zawodach uczestniczyły klasy mundurowe i organizacje pro obronne z całej Polski między innymi: Radomia, Białegostoku, Łęczycy, Warszawy, Tomaszowa Mazowieckiego, Lublina, Tarnowa, Zamościa, Płońska, Nietążkowa, Sulejówka, Piotrkowa Trybunalskiego. Kalisz w konkurencji karabinek sportowy reprezentowała nasza szkoła w składzie: Monika Krawczyk, Paulina Stradomska i Krzysztof Balcerek.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Rektor WAT płk. dr. hab. inż. Tadeusz Szczurek prof. WAT w obecności Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesława Kukuły oraz wdów po generałach Franciszku Gągorze i Włodzimierzu Protasińskim.

Nasz zespół w rywalizacji 28 innych zespołów zajął 10 miejsce z wynikiem 192 pkt.

Autor: Paweł Tomczak

dscn0748jpg   dscn0751jpg
dscn0754jpg   dscn0757jpg

Mundurówka w Komendzie Miejskiej Policji w Kaliszu

26 września 2017 roku odbyły się zajęcia programowe dla klas mundurowych. Uczestniczyła w nich klasa pierwsza, poznając tematykę przestępczości wśród nieletnich i młodzieży oraz skutków jej działania. Następnie przeprowadzono zajęcia z musztry oraz pokazano możliwości działania psa policyjnego w zakresie obezwładnienia napastnika wykrywającego narkotyki. Na zakończenie spotkania uczniowie uczestniczyli w pokazie działania grupy antyterrorystycznej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Autor: P.Tomczak

dscn0740jpg


Obozy szkoleniowe klas mundurowych.
W maju i czerwcu odbyły się obozy szkoleniowe dla uczniów klas I i II o profilu mundurowym w zawodach technik budownictwa i technik informatyk.Ogółem uczestniczyło 45 osób, którzy w Ośrodku Szkolenia Sportowego w Brzedni k/Dolska i Ośrodku Sportów Wodnych nad jeziorem Kiekrz w Poznaniu, brali udział w zajęciach zakresu wytrzymałości na torze przeszkód zajęć wodnych, wyścigów łodzi, desantu wodnego, gry paintball, zajęć nocnych połączonych z terenoznawstwem. Zajęcia sprawnościowe obejmowały: strzelectwo, pierwszą pomoc, musztrę i elementy samoobrony.
Obozy miały za zadanie podnieść sprawność fizyczną jak i udoskonalenie umiejętności nabytych w czasie nauki w roku szkolnym 2016/2017.

Autor: P.Tomczak

dscn0684jpg   dscn0683jpg
dscn0647_1jpg   dscn0660_1jpg
dscn0711jpg  dscn0717jpg

IV miejsce w Wielkopolsce

W Jarocinie odbyły się IV zawody klas mundurowych objętych patronatem KW Policji w Poznaniu. Uczestniczyły 23 zespoły 3 osobowe (2 chłopców, 1 dziewczyna) z różnych miast województwa. Zawody toczyły się w ramach IV turnieju klas policyjnych woj. Wielkopolskiego im. asp. Jana Kubiaka. Kadeci podczas turnieju pokonywali policyjny tor przeszkód, wykonywali rzut granatem, strzelali sportowo oraz uczestniczyli w nocnym manewrze terenowym.

Nasz zespół w składzie: Mateusz Sieradzki, Jonasz Bielak, Paula Stradomska zajęli IV miejsce a zwycięzcą został ZSP nr 2 z Jarocina, który był gospodarzem Mistrzostwa a organizatorami KW Policji, KP Policji w Jarocinie, Starostwo Powiatowe oraz Władzie miasta Jarocina.

Autor: P. Tomczak
dscn0580jpg   dscn0572jpg

Wspólna musztra z Kompanią Honorową Wojska Polskiego.

Klasy mundurowe naszej szkoły po raz kolejny odwiedziły 15 Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia, gdzie odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Uczniowie pod okiem instruktorów odbyli zajęcia z musztry plutonu i kompanii. Poza tym odbyły się zajęcia z historii wojskowości pn. „Historia jakiej nie znacie Wojna obronna 1939 roku”, którą poprowadził Kierownik Klubu p. Wiesław Bednarski.

Uczniowie zostali zapoznani z materiałami których dotychczas nie znali, ponieważ nie były nigdzie publikowane i omawiane. Ponadto odbył się pokaz umundurowania i broni żołnierza polskiego z września 1939 roku. 

Kolejnym przedsięwzięciem w ramach porozumienia z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu było szkolenie w zakresie musztry policyjnej. Wzięło w niej udział 130 uczniów ze szkół kaliskich, które współpracują z policją w zakresie realizacji programu szkolenia dla klas mundurowych                                                                                                                                                                   

Autor: P.Tomczak

              dscn0457jpg   dscn0464jpg
              dscn0507jpg   dscn0506jpg

Zajęcia z zakresu działań antyterrorystycznych

W dniu 08.03.2017 roku na dziedzińcu szkolnym odbył się pokaz dla klas mundurowych z zakresu działań antyterrorystycznych i zatrzymania pojazdu, zatrzymanie i obezwładnienia osób podejrzanych oraz przeszukania pojazdu. Zajęcia miały charakter instruktażu. Grupy czteroosobowe uczniów – kadetów samodzielnie wykonywano zadania, które każdorazowo omawiano i koordynowano błędy i uchybienia . Następnie odbył się pokaz wraz z szczegółowym instruktażem dotyczącym udzielenia pierwszej pomocy na polu walki. Zajęcia były prowadzone przez instruktorów specjalizujących się w tego typu działaniach i szkoleniach.

Autor: P. Tomczak

         dscn0415jpg   dscn0419jpg

Inauguracja „Akademii Bezpieczeństwa”

W ramach współpracy z Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu w dniu 22.02.17 roku odbył się pierwszy wykład dla klas mundurowych pn. „Edukacja antyterrorystyczna a rozwój współczesnych zagrożeń asymetrycznych i ich wpływ na pojmowanie bezpieczeństwa”. Wykład poprowadził mgr Sebastian Niedźwiecki, który przedstawił młodzieży realne możliwości współczesnego terroryzmu jak i jego wpływ na bezpieczeństwo Polski. Młodzież została zapoznana również z możliwościami wpływu terroryzmu na życie społeczno-polityczne w krajach objętych aktami terroryzmu. Kolejny wykład odbędzie się 22 marca 2017 roku.

Autor: P. Tomczak   

dscn0401jpg


Strzelcy na medal

Na strzelnicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu rozegrano XIV Zawody strzeleckie z broni długiej pneumatycznej organizowane przez Zarząd Rejonowy LOK oraz KSS „Bursztyn” w Kaliszu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu kaliskiego i miasta Kalisza. Zawody odbyły się w dniu 15.12.2016r. Rozegrano je w konkurencji drużynowej i indywidualnej. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły zajmując drużynowo I i II miejsce. Oto nasi reprezentanci I zespół: Mucha Anna III TE/TIM, Hasik Marta III TE/TIM, Krawczyk Monika III TB/TBM, Siuda Szymon II TI/TIM, Walczak Damian i Majerowicz Adrian IV TG/TBM zajęli II miejsce drużynowo 870 pkt. natomiast II zespół z wynikiem: 887 pkt. zajął I miejsce w składzie: Toruńska Angelika, Rzepka Klaudia II TI.TIM, Stradomska Paula I TBM, Sieradzki Mateusz III TB/TBM, Płonka Martin, Bielak Jonasz II TBM. W klasyfikacji indywidualnej wśród dziewcząt Mucha Anna zajęła IV miejsce a Stradomska Paula zajęła VI miejsce natomiast wśród chłopców: IV miejsce Majerowicz Adrian 153 pkt. V miejsce Bielak Jonasz 152 pkt. i VI miejsce Sieradzki Mateusz 151 pkt. Wszyscy uczniowie startujący w zawodach zasłużyli na pochwały.

Autor: P. Tomczak

               4_3jpg   1_8jpg


Spotkanie klas mundurowych

W dniu 07.12.2016 roku w ramach współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Kaliszu odbyło się spotkanie z klasami mundurowymi naszej szkoły dotyczącej tematyki związanej z ustawą o Wojskach Obrony Terytorialnej w Polsce. Kapitan Jacek Wolf przedstawił i omówił aspekt prawny, zadania WOT oraz zasady naboru i odbywania ćwiczeń i szkoleń w formacjach OT. Ponadto uczniowie - kadeci zostali zapoznani ze strukturą wojskowego szkolnictwa wyższego oraz zasad rekrutacji na studia oficerskie i podoficerskiego Wojska Polskiego. Młodzież po tym spotkaniu wyraziła chęć wstępowania w szeregi OT na terenie naszego województwa w 2019 roku, kiedy to będzie formowana brygada OT woj. wielkopolskiego.

Autor: P. Tomczak

            


Żołnierska pamięć

10 listopada 2016 r. uczniowie-kadeci klasy pierwszej mundurowej w ramach realizacji programu pn „Żołnierska Pamięć" zgodnie z podpisanym w porozumieniu z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, wzięli udział w porządkowaniu miejsc pamięci na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Kaliszu. Uporządkowali miejsca mogił wspólnych niejednokrotnie nieznanych żołnierzy, którzy polegli w styczniu 1945 roku w trakcie wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. Następnie został zapalony znicz na obelisku żołnierzy.

Autor: P. Tomczak

            


Spotkanie z Policją

W dniach 27 i 28.10.2016 r. klasy mundurowe wzięły udział w zajęciach programowych prowadzonych przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu na auli OSiR w Kaliszu. Zajęcia miały charakter szkoleniowo - praktyczny i obejmowały następujący zakres: kryminalistyki – oględziny miejsca zdarzenia, pokazaniu techniki kryminalistycznej, zapoznaniu się z pracą służb prewencji w tym scenki legitymowania osób podejrzanych, praca z psem tropiącym oraz wykład na temat zabezpieczenia i obrony danych osobowych.

Autor: P. Tomczak
         dscn0252jpg   dscn0283jpg

Wizyta w 15 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu.

W dniu 8.10.2016 roku uczniowie-kadeci klas I i III mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu na zaproszenie Brygady wzięli udział w uroczystości 81 rocznicy utworzenia garnizonu Sieradz i święta jednostki połączone z prezentacją reprezentacyjnej orkiestry Kompani Honorowej Wojska Polskiego oraz pododdziałów Brygady.

W trakcie wizyty uczniowie-kadeci mieli okazję zapoznać się z historią i tradycją Brygady. W trakcie spotkania zwiedzili SALE TRADYCJI, mogli zobaczyć postęp techniczny sprzętu łączności i obecne możliwości sprzętowe Brygady. Ponadto zwiedzali najnowocześniejszą krytą 200 metrową strzelnicę. Na uroczystości  był obecny Dowódca Garnizonu Warszawa gen. Robert Głąb.

Autor: P. Tomczak
         1_19jpg   2_6jpg

Brzednia 2016

W dniach 26-28 maja 2016 roku uczniowie – kadeci klas pierwszych mundurowych przebywali na obozie zaliczeniowym w OSS „Brzednia” koło Dolska. 29 kadetów musiało zmierzyć się z wysiłkiem fizycznym jak i psychicznym. Mieli oni do wykonania zadania związane z terenowym torem przeszkód połączone z pokonaniem przeszkody z postaci bagna.

Odbyły się tam zajęcia z pierwszej pomocy z zakresem udzielania pomocy poszkodowanym na polu walki oraz ewakuacja poszkodowanych z terenu zagrożonego. Kolejne zajęcia to paint-ball, rywalizacja w grze obrony i ataku oraz zdobywanie przyczółków bronionych przez przeciwników.Obóz nie mógłby się odbyć bez desantu wodnego wraz z zajęciami wodnymi.

 Zajęcia z terenoznawstwa młodzież pokonała jako 6 km trasa według mapy i odnajdywała zaznaczone punkty. Uczestnicy obozu brali udział w zajęciach na torze samochodowym docierali do Drezyny i musieli przemieścić się na odcinku 2 km. Budowali z dostępnych materiałów „leśny posterunek strzelniczy” pełniąc wartę zgodnie z regulaminem wojskowym. Organizowali ognisko i dyskotekę integracyjną, a wracając pełni nowych doświadczeń i wrażeń pytali czy za rok też tam będziemy jechać.

          p1030050jpg   p1030068jpg

Trening kompetencyjny

W dniach 08-09.12.2015 roku w ramach podpisanej umowy z Komedą Wojewódzką Policji w Poznaniu, uczniowie - kadeci klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu wzięli udział w treningu kompetencyjnym obejmującym: symulację rozmowy kwalifikacyjnej przed komisją, indywidualną rozmowę o charakterze psychologicznym, zajęcia ze sztuki autoprezentacji, zajęcia integracyjne, relaksację przy muzyce, ćwiczenia na policyjnym torze przeszkód. Zajęcia te odbywały się w Klubie Sportowym „Navigare” w Poznaniu na jeziorem Kiekrz.

Bardzo dobry wynik osiągnął kadet Paweł Szymczak - uczeń naszej szkoły, który przeszedł rozmowę kwalifikacyjną promującą do służby w policji. Natomiast starszy kadet Damian Walczak okazał się jednym z lepszych na policyjnym torze przeszkód. Podczas drugiego dnia pobytu uczniowie - kadeci wysłuchali wykładu na temat zagrożeń i patologii społecznych w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu, który prowadziła Pani mgr prawa Małgorzata Biskup.

Uczniowie zwiedzili Wydział Bezpieczeństwa, Ratownictwa i Studium Wychowania Fizycznego. Kolejną miłą niespodzianką było zwiedzanie SKODA-AUTO LAB Centrum Bezpieczeństwa w Poznaniu, jedynego centrum w Polsce. Kadeci mogli zapoznać się z bezpieczeństwem jazdy samochodem, reakcją na symulatorach jazdy podczas której przekonali się o skutkach dachowania pojazdu. Obejrzeli skutki nieostrożnej jazdy jak i zachowania się kierowców pod wpływem alkoholu oraz odbyli mini lekcje pierwszej pomocy.

Autor: P. Tomczak
       p1030306jpg   p1030325jpg

Pamiętają o żołnierzach polskich

6.11.2015 roku klasy pierwsze o profilu mundurowym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu, w ramach zajęć realizowanego programu pod nazwą „Żołnierska Pamięć” wyjechały do Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Wyjazd uczniów związany był z upamiętnieniem Żołnierzy Polskich na cmentarzu w Oporowie oraz uporządkowaniem miejsca spoczynku. Młodzi kadeci poznali historię miejsca pochówku Żołnierzy Polskich z lat 1939-1945, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod obeliskiem.

Autor: P. Tomczak
         p1030241jpg   p1030246jpg

Wizyta w Łasku

W dniu 16.10.2015 roku uczniowie – kadeci klas pierwszych mundurowych ZSP2 w Kaliszu odwiedzili 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Wizyta miała na celu zapoznanie młodzieży z historią Bazy oraz funkcjonowaniem i zadaniami Bazy w kontekście współpracy w ramach paktu NATO. Na początku młodzież mogła obejrzeć sprzęt oraz uczestniczyć w pokazie działań Wojskowej Straży Pożarnej. Następnie zwiedziliśmy hangary i młodzież wysłuchała i obejrzała oraz zapoznała się z danymi technicznymi i możliwościami bojowymi samolotów F16 oraz obejrzała historyczne już samoloty bojowe i wielozadaniowe, które były na wyposażeniu wojsk powietrznych do roku 1990.

Autor: P. Tomczak

         p1030221jpg   p1030232jpg

Współpraca z KWP Poznań

07 września 2015 roku, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu został podpisany list intencyjny podejmujący współpracę z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu. List został podpisany przez Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiej Policji w Poznaniu insp. dr. Rafała Batkowskiego a Dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu mgr Januszem Matuszewskim.

Współpraca ta dotyczyć będzie między innymi realizacji ramowego programu pomocy dydaktycznej w nauczaniu klas o profilu policyjnym i mundurowych,  propagowania wśród młodzieży informacji na temat występujących zagrożeń oraz form i metod w ich przeciwdziałaniu. Będzie obejmowała również zadania z zakresu bezpieczeństwa, warsztatów szkoleniowych i treningu kompetencyjnego jak również roli policji, jej historii i zadań czasu współczesnego.

        p1030201jpg   p1030205jpg

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.