FrankoFilm 2019

Zbiórka 4.45 na dworcu PKP. Wyjazd do Zielonej Góry o godzinie 05:10. Tak rozpoczął się dla mnie i p. Katarzyny Piaskowskiej dzień 24 maja 2019 roku. Na wpół śpiące, pojechałyśmy do Poznania, gdzie czekała nas przesiadka do Zielonej Góry. Około 9.30 dotarłyśmy do celu naszej podróży, czyli na Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm. Na konkurs do Zielonej Góry przyjeżdżają ludzie z wielu krajów świata. W tym roku byli to reprezentanci ekip filmowych z Polski, Czech, Niemiec, Francji, Kongo oraz Meksyku. FrankoFilm to bardzo sympatyczne w swojej strukturze wydarzenie, ponieważ gromadzi ludzi w różnym wieku. Uczestnikami są uczniowie podstawówek, szkół ponadgimnazjalnych, ale i studenci uniwersytetów czy wolne grupy filmowe.
To miejsce przyciąga nie tylko ze względu na możliwość obejrzenia wyselekcjonowanych filmów konkursowych, ale także ze względu na to, że organizatorzy oferują szereg imprez towarzyszących tj.: warsztaty filmowe z profesjonalnymi filmowcami, projekcje filmowe i spotkania z aktorami grającymi w tych filmach. Oczywiście wszystkie zajęcia odbywają się w języku francuskim, polskim i czasem angielskim.
Nasz pierwszy dzień festiwalu (oficjalnie zajęcia rozpoczęły się już 23 maja) rozpoczął się w Teatrze Lubuskim od odebrania identyfikatorów, zaświadczenia o uczestnictwie oraz drobnego upominku od organizatorów.
Następnie udałyśmy się do Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie w sali witrażowej, odbyło się przywitanie uczestników. Tam też poznaliśmy całą ekipę prowadzącą warsztaty.
W czasie krótkiej przerwy udałyśmy się na deptak w poszukiwaniu Bachusków (jest ich aż 43!). Po przerwie obejrzałyśmy przegląd filmów z poprzednich edycji. Pokazano same perełki, jedne łapały za serce i inne sprawiały, że „łapaliśmy się z boki”.
Po tym pokazie, nadszedł czas na „clou” festiwalu, przegląd filmów konkursowych z tego roku. Projekcje trwały dwie godziny z przerwą na małą kawkę. Następnie odbyły się warsztaty, po których z panią Katarzyną udałyśmy się do hotelu, marzyłyśmy by wcześnie położyć się spać.
Następnego dnia o dziesiątej pojawiłyśmy się znowu w Teatrze Lubuskim, gdzie odbyły się kolejne 3 tury filmów konkursowych, przedzielonych małą kawką i rozmowami kuluarowymi, a po nich pokaz wyróżnionych filmów krótkometrażowych nagrodzonych w Trouville (Francja), konkursie „zaprzyjaźnionym” z FrankoFilmem.
O 16.00 rozpoczęła się kolejna tura warsztatów w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wybrałam warsztaty o roli koloru w narracji obrazu prowadzone przez Clémence Thurninger. Okazało się, że wiele o kolorze nauczyłam się już w liceum plastycznym, ale podczas zajęć mogłam tę wiedzę wykorzystać w praktyce.
Po warsztatowych zmaganiach odbyła się uroczysta gala rozdania nagród m.in. wyróżnienie za plakat promujący własny film, nagroda publiczności, nagroda specjalna jury i trzy miejsca na podium, czyli złoty, srebrny i brązowy FrankoFilm. Cała gala była okraszona humorem i różnymi mniej lub bardziej zaplanowanymi gagami. Nagrody wręczali min. przedstawiciele władz Zielonej Góry, filmowcy m. in. Rafael Lewandowski czy aktorzy – Philippe Tłokiński i Elisabeth Duda. Na wieczór zorganizowano spotkanie w zielonogórskiej Piwnicy Winiarskiej, niestety długo tam nie zabawiłam, wykończona, szybko się wróciłam do hotelu. Dzień był wypełniony wydarzeniami po brzegi, ponadto słuchanie i mówienie w obcych językach męczy. Dobrze, że udało nam się znaleźć chwilę na belgijskie frytki i lody włoskie. Niedziela była już spokojna, na początek dnia mały pączek kupiony w tradycyjnej Pączkarni, a potem tylko spotkanie/ masterclass na temat gry aktorskiej z aktorką Patrycją Volny, która wystąpiła w oglądanym przez nas w piątek filmu „Kurier” w reż. Władysława Pasikowskiego. Z małej części ostatnich warsztatów z Philippe Boudoux „Sztuczki i pomysły, które wpłyną na jakość filmu nie rujnując budżetu” przyznajemy się, musiałyśmy się „ewakuować”, ponieważ chciałyśmy zdążyć do Kalisza przed zamknięciem lokali wyborczych i spełnić nasz obywatelski obowiązek.
Ogólne odczucia co do festiwalu… ogromny zachwyt, nad wszystkim, co się tam działo. Energia i chęć do działania uczestników festiwalu była bardzo motywująca. Dzięki warsztatom przekonałam się, że nie trzeba dużego budżetu, wyrazić swoją wizję artystyczną. Jestem pewna, że za rok wezmę udział w tym fantastycznym wydarzeniu.
Autor zdjęć i relacji: Wiktoria Piękna (3 LP)
Korekta: K. P.

1jpg  2jpg


Finalistka Olimpiady
15 maja, absolwenci Liceum Plastycznego im. Tadeusza Kulisiewicza przystąpili do matury na poziomie rozszerzonym z historii sztuki. Jednak jedna uczennica, Aleksandra Czapczyk, ma wolne....ponieważ została tegoroczną finalistką, i to z wyróżnieniem, Olimpiady Artystycznej w sekcji historii sztuki. Tytuł finalisty upoważnia ją do otrzymania ad hoc 100% na ww. maturze. Jesteśmy bardzo dumni z naszej uczennicy, która włożyła wiele wysiłku w osiągniecie tak wspaniałego wyniku. Gratulujemy!!!!

Olimpiadę organizuje Stowarzyszenie Miłośników Olimpiady Artystycznej. W tym roku była to już 42 edycja, a w eliminacjach szkolnych udział wzięło blisko 2000 uczniów. Część z nich przeszło do etapu okręgowego, a jeszcze mniejsza część do centralnego w Warszawie. Osoby zainteresowane odsyłamy do strony internetowej:

https://olimpiada-artystyczna.pl/

dr Joanna Bruś - nauczycielka historii sztuki

1jpg


Ojcowie Niepodległości

Kadeci klas mundurowych reprezentowali szkołę w konkursie historycznym „Ojcowie Niepodległości: Marszałek Józef Piłsudski” zorganizowanym przez Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. Gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, gdzie w ramach podpisanego porozumienia realizujemy program szkoleniowy.

W konkursie uczestniczyło 8 zespołów szkolnych, a w rywalizacji drużynowej zespół w składzie: Kamil Frąckiewicz, Jakub Miszczak, Patryk Pęczek zajął III miejsce. Serdecznie GRATULUJEMY.

Autor: Paweł Tomczak

DSCN1389JPG  DSCN1387JPG


Kalisz u progu niepodległości - gra miejska

W ramach 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Kaliszu III Liceum im. Mikołaja Kopernika wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym o/Kalisz zorganizowali grę miejską. Wydarzenie odbyło się 17 września i miało na celu zapoznanie uczniów z tradycjami i zabytkami Kalisza związanymi z odradzającą się 100 lat temu niepodległością.

Rozpoczęliśmy o godzinie 10, z auli III LO udaliśmy się do wybranych punktów kontrolnych mieszczących się przed szkołą ss. Nazaretanek, I LO, II LO, III LO oraz przed dawną fabryką fortepianów i pianin Calisia. W każdym miejscu czekały na nas zadania, rebusy i krzyżówki. Nie tylko wiedza ale i szybkość odpowiedzi miały znaczenie w tej rywalizacji. Zabawnym akcentem w grze były zadania przy dawnej Calisii. Okazało się, że pytania dotyczą naszej szkoły: uczestników pytano m.in. o nazwisko patrona TBF-u, przydomek patrona technikum, czy imię Dyrektora ZSP2...

Grę zakończyła sesja popularnonaukowa, podczas której prelegenci opowiadali o edukacji żeńskiej w II RP, początkach istnienia szkoły obojga imion czyli Państwowego Gimnazjum im. Anny Jagiellonki oraz III LO im. Mikołaja Kopernika.

Niezwykle ciekawe było spojrzenie na kariery niektórych absolwentów placówki. Prezentacje otwierały kobiety robiące kariery naukowe pod koniec XIX w.

Wymienione były żony sławnych pisarzy jak Natalia Awałow po mężu Gałczyńska, Maria Szumska (Dąbrowska), prezenterka telewizyjna Bogumiła Wander, dziennikarz Maciej Kurzajewski, piosenkarz Mieczysław Szcześniak oraz pianista Zbigniew Raubo.

Finałem spotkania było wyłonienie zwycięzców. Zajęłyśmy 2.miejsce (1. przypadło V LO)

W skład drużyny weszły: Julia Samulska, Ewelina Wojtczak, Joanna Popiołek z III TA i opiekunka Katarzyna Galant-Kowalska.

Zabawa była przednia. Bieganie po ulicach miasta, wspólne odkrywanie historii czy inny kontekst relacji uczeń-nauczyciel to wszystko sprawiło, że wartość takich zajęć była wyjątkowa.

Tekst i zdj.: kgk

IMG_20180917_105115jpg  IMG_20180917_161820jpg

Asnyk znany i mniej znany

Pod takim tytułem odbyła się kolejna edycja gry miejskiej, tym razem poświęcona znakomitemu poecie urodzonemu w Kaliszu. Byliśmy tam! Punktualnie o 10 spod pomnika Asnyka ponad stu uczestników rozpoczęło zabawę z planszami do gry. Do przejścia była wyznaczona trasa , na której znajdowało się osiem ważnych miejsc m.in.: kościół katedralny św. Mikołaja, w którym mały Adaś otrzymał chrzest św., liceum noszące imię wieszcza, biblioteka miejska przy Alei Wolności, szkoła muzyczna czy mieszkanie w dawniej świetnym Pałacu Puchalskich. W miejscach tych przedstawiono scenki rodzajowe dotyczące biografii, twórczości, kariery Asnyka, a w auli szkoły muzycznej mieliśmy okazję wysłuchać minirecitalu w wykonaniu Fryderyka Stankiewicza i jego córki Karoliny.

Na poszczególnych etapach, po rozwiązaniu zadań, otrzymywaliśmy fragment wersu z wiersza. Musieliśmy wskazać właściwy tytuł i wpisać go w karty jako element dłuższego hasła.

Zabawa była przednia! Nasz czteroosobowy zespół wraz z opiekunem, dziarsko przemykał ulicami Kalisza. Choć cała nasza grupa otrzymała nagrody, finał gry odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Fabrycznej, wiedzieliśmy, że nie jest to nadrzędny cel. Integracja uczniów z nauczycielami, współpraca w innym kontekście niż szkolna ławka i biurko nauczycielskie to świetny walor imprezy. Za rok też tam będziemy!

Uczniowie biorący udział: Weronika Szałata, Weronika Figiel, Michał Zaborowski i Dawid Drzewiecki z II TG/TE, opiekunem była Katarzyna Galant-Kowalska.

Tekst i zdjęcia: K. Galant-Kowalska
IMG_20180606_100958jpg  IMG_20180606_104546jpg  IMG_20180606_111903jpg


Matematyka dla zawodowca

16 kwietnia 2018 r w ODN w Kaliszu odbył się  I Konkurs wiedzy dla uczniów technikum ,,Matematyka dla zawodowca”,w którym wzięło udział 44 uczniów z 10 szkół. W konkursie tym wzięło udział 6 naszych uczniów pod opieką pani Magdaleny Zdyb :

1.     Tanaś Katarzyna

2.     Drzewiecki Dawid

3.     Stolecki Kacper

4.     Mrula Kacper

5.     Posiewka Krzysztof

6.     Gąsior Dawid

Matematyków powitała Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki w Poznaniu Pani Dorota Kinal i Dyrektor ODN w Kaliszu Pan Jarosław Wujkowski. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy . II miejsce zajął ex aequo Kacper Mrula. Nagrody ufundował Starosta Kaliski Pan Krzysztof Nosal, które wręczyła Pani Jolanta Golicka – Kierownik Biura Oświaty, Zdrowia, Sportu i Kultury w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. Czekamy z niecierpliwością na drugą edycję i gratulujemy wszystkim uczestnikom.

1 2jpg  1 2png


Festiwal piosenki francuskiej

W sobotę, 7 kwietnia dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w XXXVI Festiwalu Piosenki Francuskiej, w II LO w Poznaniu. W konkursie wystąpiła uczennica naszego Liceum Plastycznego, Karolina Pływaczyk, a akompaniowała jej na gitarze, uczennica Technikum Budowy Fortepianów, Wiktoria Zielińska. „Oczekując na wyniki „zaprzyjaźniłyśmy” się z ogromnym tygrysem i odwiedziłyśmy francuską kawiarnię/ tarciarnię „Francuski Łącznik” naprzeciwko liceum. Było przy tym mnóstwo zabawy, biegania. To był dobrze spędzony czas i cieszymy się, że wzięłyśmy udział w konkursie” – stwierdziła Karolina. Dziękujemy dziewczynom za zapał, zaangażowanie i chęć śpiewania po francusku.
Tekst: Karo i KP
Zdjęcia: Karo i KP

2jpg  1jpg

3jpg


„Saperzy polscy w czasie II wojny światowej”

Konkurs VI Konkurs wiedzy historycznej pod nazwą „Saperzy polscy w czasie II wojny światowej” zorganizowany został przez Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. Gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu. Uczestniczyły w nim 3-osobowe zespoły reprezentujące klasy mundurowe. 8 szkół z woj. wielkopolskiego i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 z Kalisza.

W rywalizacji nasz zespół w składzie PATRYK PĘCZEK, KAMIL FRĄCKIEWICZ i JAKUB MISZCZAK zajęli IV miejsce. rozwiązując indywidualnie test. Suma punktów z testu każdego uczestnika konkursu dała wynik końcowy. Poziom wiedzy był bardzo wysoki, a wszystkie zespoły uzyskały powyżej 55%.

Autor: Paweł Tomczak


Przegląd Piosenki i Poezji Patriotycznej

Po raz pierwszy w Kaliszu 30. 01.2018 r. miał miejsce Przegląd Piosenki i Poezji Patriotycznej. Organizatorką tego przedsięwzięcia była Pani Agnieszka Przybyłowska – dyrektor Publicznego Przedszkola nr 9 w Kaliszu. Impreza odbyła się w auli Wydziału Pedagogiczno Artystycznego UAM – na scenie prezentowały się dzieci kaliskich przedszkoli. Gościnnie zaśpiewali i zagrali też uczniowie Technikum Budowy Fortepianów im. G. A. Fibigera.

1jpg  4jpg


Zawody strzeleckie

8 stycznia 2018 roku odbyły się piąte Zawody Strzeleckie klas mundurowych Szkół Ponadgimnazjalnych m. Kalisza i powiatu kalis            Zawody odbywały się na strzelnicy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu. Do zawodów przystąpiły następujące szkoły: IV LO., V LO., ZSE, ZSP2 oraz ZSE z Ostrowa Wlkp.

W konkurencji indywidualnej najlepsza wśród dziewcząt okazała się Weronika Wałęsiak z wynikiem 191 z V L.O. im Jana III Sobieskiego w Kaliszu. Z naszej szkoły najlepsza okazała się Monika Krawczyk z wynikiem 175 pkt. (IV miejsce) i Paulina Stradomska z wynikiem 163 pkt. ( VI miejsce). Wśród chłopców najlepszy okazał się Przemysław Buda z ZSE w Kaliszu z wynikiem 169 pkt., uczniowie z SZP 2 w Kaliszu zajęli następujące miejsca: II miejsce zajął Mateusz Sieradzki z wynikiem 160 pkt., Martin Płonka z wynikiem 157 pkt. (IV miejsce), Jonasz Bielak z wynikiem 156 pkt. (IV miejsce).

W konkurencji drużynowej dziewcząt:

I miejsce V LO z wynikiem 542 pkt.

II i III miejsce ZSP2 z wynikiem 488, 454 pkt.

W konkurencji drużynowej chłopców:

I i II miejsce ZSP2 z wynikiem 468,354 pkt.

III miejsce ZSE z wynikiem 292 pkt.

Zwycięskie zespoły otrzymywały puchary, a dla indywidualnych zdobywców były medale.

dscn0866jpg  dscn0862jpg
dscn0864jpg   dscn0865jpg


Promocja zdrowego stylu życia

14 grudnia, uczennica klasy III TA - Natalia Król, zajęła V miejsce w etapie rejonowym XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Serdecznie gratulujemy.

1_45jpg


Świąteczne strzelanie

W dniu 14.12.2017 roku na strzelnicy sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr2 w Kaliszu odbyły się 15 świąteczne Zawody Strzeleckie Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych miasta Kalisza i powiatu kaliskiego. Zawody były zorganizowane przez Klub Strzelectwa Sportowego Bursztyn oraz Rejonowy LOK w Kaliszu.

W rywalizacji drużynowej i indywidualnej nasi strzelcy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem. W konkurencji Kpn 20 zwyciężyli drużynowo w składzie: Anna Mucha,Marta Hasik,Monika Krawczyk,Szymon Siuda,Krzysztof Balcerek i Szymon Sieradzki, zdobywając 985 pkt. otrzymując puchar Prezydenta Miasta Kalisza.

Indywidualnie nasi zawodnicy wykazali się również dużą celnością. Anna Mucha zajęła IV miejsce z wynikiem 173 pkt.  Szymon Siuda zajął I miejsce z wynikiem 175pkt, Mateusz Sieradzki zajął III miejsce - 166pkt, Martin Płonka zajął IV miejsce - 162pkt, Jonasz Bielak zajął V miejsce - 150pkt, Krzysztof Balcerek zajął VI miejsce - 143pkt.

Beata Krawczyk, Klaudia Rzepka, Angelika Toruńska, Jonasz Bielak, Juliusz Brandyk i Martin Płonka drużynowo zdobyli 783pkt i tym samym zajęli IV miejsce.

dscn0838jpg  dscn0847jpg
dscn0843jpg   dscn0839jpg


Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie

W dniu 12.12.2017 roku na terenie ZSP2 w Kaliszu dla uczniów naszej szkoły odbył się I etap I Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie pt „Moja okolica bezpieczna i przyjazna”. W całej Wielkopolsce do Olimpiady zgłosiło się 700 uczniów z 37 miast. Głównymi organizatorami są Wyższa Szkoła Bankowa z Poznania oraz Straż Miejska m. Poznania a współorganizatorzy to Straż Miejska z Kalisza, Murowanej Gośliny, Swarzędza, Śremu i Czerwonaku. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak i Prezydent m. Kalisza Grzegorz Sapiński. I etap obejmował test związany z funkcjonowaniem i pracą Straży Miejskiej. Składał się z 20 pytań. Do drugiego etapu ogółem awansuje 100 uczestników z poszczególnych szkół, który odbędzie się 22.01.2018 roku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas budowlanych Technikum Budowlano – Elektrycznego im. Kazimierza Wielkiego.


1_40jpg  2_24jpg


Olimpiada wiedzy ekonomicznej

Dnia 8 Listopada odbyła się XXX Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej – etap szkolny, w której uczestniczyło kilkanaście uczniów naszej szkoły z trzech różnych klas. Tematem tegorocznej olimpiady było „Państwo a gospodarka”. Składała się ona z trzech elementów :
Pytania opisowego do wybrania dwa tematy:
- przyczyny i konsekwencje migracji zagranicznych wśród młodzieży
- wpływ wahań cyklu koniunkturalnego na sytuację na rynku pracy w Polsce.  
Zadania z podstaw ekonomii oraz 30 pytań testowych z zakresy przedsiębiorczości, działalności gospodarczej, ekonomii, oraz finansów przedsiębiorstw.  
W zeszłym tygodniu ukazały się wyniki dotyczące I etapy – zawodów szkolnych i miło nam poinformować, że do II etapu wojewódzkiego dostał się jeden z naszych uczniów Karol Nowak z klasy 4 Technikum Budowy Fortepianów, który zdobył 68 punktów i uplasował się na trzecim miejscu w województwie Wielkopolskim. Awansował  do II etapu olimpiady wiedzy ekonomicznej – zawody okręgowe, które odbędą się 12 Stycznia w Poznaniu.
Życzymy dalszych sukcesów w dostaniu się do zawodów centralnych, które odbędą się w Warszawie.


1_47jpg


"Śladami Kulisiewicza - wędrówki ze szkicownikiem"

W dniu 7 grudnia 2017r. w Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza odbył się wernisaż III ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. "Śladami Kulisiewicza - wędrówki ze szkicownikiem", podczas którego nagrodzono i wyróżniono najlepszych rysowników. Konkurs został zorganizowany przez Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu. W tym roku w imprezie udział wzięła rekordowa ilość uczestników, wpłynęły 402 zestawy prac 304 uczniów z 29 liceów plastycznych z całej Polski. W centrum zainteresowania był szkic jako pierwszy zapis plastycznej wypowiedzi, a ta forma nawiązuje do twórczości patrona kaliskiego liceum, który znany jest ze swoich słynnych rysunkowych szkicowników. Fundatorami nagród byli: Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Fundacja Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie oraz Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO. Honorowy patronat nad imprezą objęli - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak i Prezydent Miasta Kalisza - Grzegorz Sapiński. Komisarzem III edycji konkursu była Izabella Symanowicz, malarka i nauczycielka kaliskiego liceum.  Jury obradujące pod przewodnictwem prof. Jacka Jagielskiego przyznało: Grand Prix Tadeuszowi Petyni z Zespołu Szkół Plastycznych im. S. Wyspiańskiego w Jarosławiu (opiekun artystyczny: Tomasz Potuczko), I nagrodę Miłoszowi Tomkowiczowi z LP im. T Brzozowskiego w Krośnie (opiekun artystyczny: Piotr Wójtowicz), II nagrodę Paulinie Witczak z LP im. K. Kobro w Zduńskiej Woli (opiekun artystyczny: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk), III nagrodę Aleksandrze Jaskulskiej z LP im. S. Wyspiańskiego w Tomaszowie Mazowieckim (opiekun artystyczny: Anna Kunka-Kawełczyk). Wyróżnienia otrzymali: Ewa Sandej z Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni (opiekun artystyczny: Ewa Manuszewska), Oliwia Donart z LP im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (opiekun artystyczny: Ewa Ratajczyk), Maria Zmarzły z Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu (opiekun artystyczny: Małgorzata Futkowska) oraz wyróżnienie dyrektora LP w Kaliszu, Wiktoria Kruk z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie (opiekun artystyczny: Renata Stadler).


9_2jpg  4_12jpg
6_12jpg   7_9jpg
13_4jpg   14_5jpg

O Laur Haliny Poświatowskiej

23 listopada 2017 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu odbyły się półfinały do XVIII Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „O Laur Haliny Poświatowskiej”. Konkurs zorganizowano w pięćdziesiątą rocznicę śmieci poetki w celu upamiętnienia jej twórczości.

W półfinale wzięło udział 25 osób. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Niemiec z klasy II TBF, Mateusz Maślak z klasy II TI, Jakub Piotrowicz z klasy II TI oraz Szymon Sieradzki z klasy II TI. Jury przyznało Weronice Niemiec wyróżnienie, czego serdecznie jej gratulujemy!

Autor: A. Kostuj


Gala finałowa Erkner 2017

11-ty listopada to szczególne wydarzenie zwłaszcza dla „kaliskiego plastyka”. Tego dnia w Erkner niemieckiego miasta partnerskiego Gołuchowa odbyła się uroczysta gala finałowa wręczenia nagród i wernisaż wystawy pokonkursowej Młodzieżowej Nagrody Artystycznej Erkner 2017. W wydarzeniu tym brała udział Nikola Celer uczennica drugiej klasy liceum plastycznego, która w Erkner odebrała główną nagrodę indywidualną (złotą różę) za prace rysunkowo-malarskie. Dużym zaskoczeniem była nagroda grupowa dla Liceum Plastycznego w dziedzinie sztuki stosowanej za zestaw ceramiczny wykonany przez uczennice: Kingę Melkę, Gabrielę Sieradzką, Aleksandrę Grzelaczyk, Katarzynę Jeżyk, Małgorzatę Krymarys pod kierunkiem Ewy Ratajczyk. Nagroda była tym większym wyróżnieniem, gdyż szkoła otrzymała ją po raz drugi. W poprzedniej edycji konkursu uczniowie z Kalisza otrzymali główną nagrodę zbiorową. W sobotni wieczór w Erkner zostały wręczone również upominki od Pana Prezydenta Miasta Kalisza Grzegorza Sapińskiego oraz Dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu dla Pani Sigrid Riedel oraz Burmistrza Miasta Erkner Jochen Kirsch.
Konkurs artystyczny w Erkner organizowany jest po raz szósty przez „Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki” i obejmuję kilka dyscyplin min. dziedzinę muzyki, literatury, sztuki stosowanej oraz plastyki. W tym roku spośród gołuchowskiej młodzieży jury wyłoniło w dziedzinie muzyki Barbarę Dymalską, która w Ratuszu w Erkner zachwyciła publiczność swoim niepowtarzalnym wykonaniem gry na saksofonie. Sukces w Erkner jest wynikiem współpracy Liceum Plastycznego z Kalisza i Urzędu Gminy Gołuchów zwłaszcza Gołuchowskiego Centrum Kultury „Zamek”. Dzięki Pani Patrycji Walerowicz Woijtkowiak koordynatora projektu, w którym brała udział szkoła z Kalisza, a także dobre relacje pomiędzy placówkami przekładają się na coraz lepsze efekty.


Spotkanie Nikoli Celer u Prezydenta Miasta Kalisza
czwartaodlewejnikolacelerzbasizgouchowajpg  nikolacelerinaucztycielrysunkuimalarstwaewaratajczykjpg
delegacjapolskazlaureatamikonkursujpg   zlewejstronynikolacelerzlaureatamikonkursujpg
zlwewejstronynikolacelerewaratajczykiprzewodniczcyradymiejskiejerknerjpg   wrczenienagrodynikolicelerzrkburmistrzamiastaerknerjpg

Kolejne sukcesy strzelców

W minioną sobotę na strzelnicy myśliwskiej PZK Wolica k. Kalisza po raz 57 odbyły się Jesienne Zawody Strzeleckie Ziemi Kaliskiej. Udział wzięły Kluby Sportowe z Krakowa, Zduńskiej Woli, Kłodawy, Kalisza. W rywalizacji tej nasi uczniowie w kategorii junior, drużynowo zajęli II i III miejsce w konkurencji Karabin Kdw 10 i pistolet Psp 10.

Pierwszy zespół wystąpił w składzie: Marta Hasik, Anna Mucha i Szymon Siuda.

Drugi zespół to: Krzysztof Balcerek, Mateusz Sieradzki i Martin Płonka.

W finale 9 najlepszych juniorów w konkurencji Kdw 401 w tym Szymon Siuda zajął IV miejsce z wynikiem 355 pkt.

Autor: Paweł Tomczak

1_35jpg  2_16jpg
5_6jpg   6_6jpg


Festiwal Filmów Krótkometrażowych

Na Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych 2017 w Zielonej Górze zostało zgłoszonych 56 filmów z Polski, Niemiec, Rumunii, Czech czy Belgii.
Do zmagań konkursowych zakwalifikowało się 38 produkcji filmowych, w tym film naszej szkolnej grupy filmowej Sakre'BLE pt." Allégorie de la vie d` une boîte".

img_5605jpg  dsc_0401jpg

A oto relacja jednej z uczestniczek festiwalu Oli Czapczyk:
"Zielona Góra - miasto winorośli, żużlu i… frankofonii. Ostatni majowy weekend 2017r. uczniowie Liceum Plastycznego im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, razem z opiekunką Panią Katarzyną Piaskowską, spędzili zanurzając się na trzy dni w krótkometrażowym kinie na trzynastej edycji międzynarodowego festiwalu Frankofilm.

Główną gwiazdą tegorocznej edycji wydarzenia była Agata Buzek. Jedna z najbardziej obiecujących aktorek w Polsce, grająca zarówno w krajowych, jak i zagranicznych produkcjach.

Pierwszego dnia festiwalu odbyła się projekcja filmu “Niewinne,” w którym aktorka odegrała jedną z głównych ról. Opowiada on historię młodziutkiej lekarki Matylde Beaulieu pracującej dla francuskiego Czerwonego Krzyża, który tuż po drugiej wojnie światowej prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Akcja filmu zawiązuje się w momencie gdy pod drzwiami szpitala zjawia się polska zakonnica błagając o ratunek dla umierającej siostry.

Mimo iż film był dość trudny w odbiorze, sala Teatru Lubuskiego wypełniła się po brzegi. Po zakończonym seansie Agata Buzek odpowiedziała na pytania związane z jej karierą, pracą na planie filmowym i deskach teatru. 

Następny dzień poświęcony był filmom konkursowym nakręconym przez młodzież z Polski, Francji, Belgii, Niemiec i Czech na temat recyklingu rozumianego dosłownie i przenośnie. Była to doskonała okazja do skonfrontowania się z własnymi umiejętnościami i szlifowania języka francuskiego. Prezentowane filmy przedstawiały różne spojrzenie na podany problem i wiele z nich ukazało duży potencjał nowego pokolenia filmowych twórców. Po gali wręczenia nagród odbyła się projekcja filmu niemego “Generał” z muzyką elektroniczną graną na żywo autorstwa Marcina Pukaluka. Okazją do nawiązania nowych znajomości w międzynarodowym towarzystwie była impreza integracyjna, zorganizowana po oficjalnej części festiwalu. 

Spotkali się na niej uczestnicy razem z organizatorami, wspólnie bawiąc się przy tanecznej muzyce.
Ostatniego dnia festiwalu odbyły się masterclass z Agatą Buzek, która podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy przy produkcji filmowej. Poruszała temat rozwijania własnej wyobraźni i namawiała uczestników do stawiania przed sobą pytań odnośnie tego co robią. 

W przerwach między atrakcjami festiwalu można było poczuć klimat Zielonej Góry spacerując po rynku i odwiedzając pobliskie sklepy i restauracje. Nie zabrakło też czasu na kontakt ze sztuką.
W Muzeum Ziemi Lubuskiej odbywała się czasowa wystawa malarstwa Jacka Malczewskiego, którą oczywiście odwiedziliśmy. Będąc w Zielonej Górze trzeba także koniecznie odwiedzić palmiarnię i Centrum Nauki Keplera.
Stwierdzenie, że podróże kształcą, sprawdziło się w tym wypadku w stu procentach. Wróciliśmy bogatsi o nowe znajomości, doświadczenia i umiejętności. Pełni motywacji do nauki języka francuskiego."


dsc_0346jpg   dsc_0774jpg
dsc_0564jpg   img_5251jpg
dsc_0515jpg   dsc_0564_1jpg

Konkurs biblijny

Uczennica kl. IV Liceum Plastycznego – Karolina Dewicka otrzymała wyróżnienie w XXI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej organizowanym pod patronatem JE ks. abp. Wojciecha Polaka – Prymasa Polski oraz JE ks. abp. Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Karolina Dewicka znalazła się w gronie sześciu najlepszych uczestników wyłonionych w drodze konkursu, którego etap diecezjalny odbywał się w Centrum Józefologicznym w Kaliszu w dniu 25.04.2017 r. Konkurs obejmował znajomość księgi Daniela i Apokalipsy św. Jana. Uczennica, oprócz wykazania się znakomitą wiedzą, zdobyła sympatię jury uzyskując dodatkowe wyrazy uznania za najzabawniejszy komentarz.  Otrzymała dyplom i nagrodę w postaci książki: „Franciszek, między kanapą a odwagą. Wszystko, co powiedział Papież podczas ŚDM w Krakowie”. Serdecznie gratulujemy!!!

7_6jpg   franciszek_miedzy-kanapa_bez-logojpg

KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

W dniu 19 stycznia 2017 roku w Poznaniu odbyła się II edycja konkursu Pieśni Patriotycznej. Organizatorem była Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. Uczennica klasy IV Technikum Budowy Fortepianów Dagmara Juskowiak, która brała w nim udział zajęła I miejsce zdobywając cenne nagrody rzeczowe. Konkurs miał charakter otwarty gdzie wystąpiło 18 reprezentacji szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa wielkopolskiego.

Autor: P. Tomczak

        2_1jpg  3_2jpg
1_6jpg

Promocja zdrowego stylu życia

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy.

Wiedzą, na etapie szkolnym wykazała się Joanna Popiołek z klasy I TA i to ona będzie reprezentowała szkołę na etapie regionalnym 14 grudnia 2016. Warunkiem przystąpienia do etapu regionalnego jest zorganizowanie w szkole akcji promującej aktywność fizyczną angażującą przynajmniej 15 uczniów. Dlatego 28 listopada, grupa dziewcząt z I TA wraz z zaprzyjaźnionymi chłopcami z I TI wspólnie odtańczyła "Belgijkę". Pomysł takiego przedsięwzięcia podsunęła Julia Samulska, trenująca na co dzień taniec towarzyski. Mamy nadzieję, że uda nam się powtórzyć zabawę pierwszego dnia wiosny, już na większą skalę. Na razie trzymajmy kciuki za Asię.

Wydarzenie udokumentowały: Aleksandra Krusiewicz (I TA) i Aleksandra Białczak (II TA).

Autor: Katarzyna Piaskowska

        



Test z j. angielskiego

Pod koniec listopada w auli UAMu odbył się Ogólnopolski Test z Języka Angielskiego. Kaliskim organizatorem była szkoła językowa Forum. Uczniowie z klasy 1 Liceum Plastycznego brali czynny udział w tym teście. Wyniki ich zmagań poznamy w grudniu.

Autor: A. Olszyna


Stypendium Prezesa Rady Ministrów

W dniu 30 listopada 2016 r. w siedzibie Urzędu Wojewody Wielkopolskiego w Poznaniu w obecności Wojewody i Kuratora Wielkopolskiego odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów na rok szkolny 2016/2017. Akty stypendialne wręczono trzem uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu:

MAGDALENIE KOCIOŁEK uczennicy IV klasy Technikum Budowy Fortepianów

JUSTYNIE PINIECKIEJ uczennicy IV klasy Liceum Plastycznego

PATRYKOWI ULASZEWSKIEMU uczniowi IV klasy Technik Geodeta

Opiekunem był nauczyciel ZSP Nr 2 w Kaliszu Pan Paweł Tomczak, natomiast koszty transportu pokrył Wydział Edukacji UM w Kaliszu.

Autor: P. Tomczak

        


Nasi strzelcy w finałach

Już po raz 26 odbyły się Zawody Strzeleckie o Puchar Niepodległości na strzelnicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu. Organizatorem był KSS "Bursztyn" w Kaliszu. Zawody odbyły się w dwóch konkurencjach "open" Kpn - 10 i Ppn - 10. Do finału awansowało po 5-ciu zawodników z konkurencji. Finał i pierwsze miejsce w konkurencji Ppn - 40 zdobył uczeń II klasy TI/TIM Szymon Siuda z wynikiem 368 pkt. odbierając puchar Prezydenta Miasta Kalisza, natomiast w finale Kpn-40 uczennica klasy III TIM/TE Marta Hasik zajęła V miejsce z wynikiem 308 pkt. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że nasi uczniowie rywalizowali z zawodnikami klubowymi.


Autor: P. Tomczak

  


Żyj kolorowo

W dniu 19 października 2016 r. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla szkół ponadgimnazjalnych pn. „W zgodzie z naturą” pod hasłem „Żyj kolorowo – odżywiaj się zdrowo”. Organizatorem konkursu była Rada Osiedla „Czaszki” w Kaliszu i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, reprezentowanych przez dyrektora Janusza Łakomca. Patronat honorowy objęła Pani Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W konkursie wzięła udział młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Jury spośród 40 nadesłanych prac nagrodziło następujące osoby:

I miejsce – Marta Naskręt /Liceum Plastyczne/

II miejsce – Dominik Michalak /Zespół Szkół Ekonomicznych/

III miejsce – Kinga Janicka /Liceum Plastyczne/.

Przyznano również 6 wyróżnień. Nagrodzeni uczniowie otrzymali m.in. tablety. Wydział Edukacji Miasta Kalisza reprezentował Pan Krzysztof Jurek, natomiast Radę Osiedla „Czaszki” Pan Mirosław Nagórny.


         



Losy bliskich i losy dalekich - życie Polaków w latach 1914 - 1989
19 maja 2016 w Poznaniu, odbył się wojewódzki finał konkursu „Losy bliskich i losy dalekich – życie Polaków w latach 1914 – 1989”.

W konkursie tym wzięły udział uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, które zajęły następujące miejsca: Kinga Janicka – III miejsce reprezentując Wielkopolskę w etapie ogólnopolskim w Krakowie oraz Stefania Jankowiak otrzymując wyróżnienie. Po wręczeniu nagród laureatki wraz z opiekunem mgr Ewą Świec zwiedziły wystawę w Muzeum Czerwca 1956. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Autor: E. Świec

Festiwal piosenki francuskiej

Uczennica klasy IV TBF, Agata Górecka, zdobyła wyróżnienie na XXXIV Festiwalu Piosenki Francuskiej w Poznaniu. Festiwal Piosenki Francuskiej organizowany jest przez II LO im. im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z całej Wielkopolski.

Zmagania uczestników festiwalu oceniało jury, w skład którego zasiedli: pani Elżbieta Tchórz, kierownik Szkoły Języka Francuskiego UAM, Antoni Urban, solista teatrów muzycznych oraz pedagog Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu, Elżbieta Sokołowska, dyrektor Domu Bretanii. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Agata rywalizowała z 20 uczniami z Gniezna, Zbąszynia, Rawicza oraz 7 poznańskich liceów. Zaprezentowała piosenkę z repertuaru Charles`a Aznavoura „La Bohème ”. Opiekunem uczennicy jest Katarzyna Piaskowska, nauczycielka języka francuskiego w ZSP nr 2. Serdecznie gratulujemy!

Autor:K. Piaskowska
        1_25jpg  2_11jpg


BILET DO PLASTYKA 2016

Laureatkami tegorocznego konkursu o Bilet do Liceum Plastycznego, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu - co jest równoznaczne z przyjęciem do I klasy Liceum Plastycznego w roku szkolnym 2016/2017 - bez konieczności przystępowania do egzaminów wstępnych zostały:

Aleksandra Bartoś z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wlkp.

Joanna Cofalska z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Chełmcach(opiekun: Damiana Rutkowska)

Nikola Celer z Zespołu Szkół w Szczytnikach (opiekun: Jaromir Sowa)

Ponadto jury przyznało 3 wyróżnienia:

Joanna Szymanek z Publicznego Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Bolesławcu,

Patrycja Kaczorowska z Publicznego Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Goszczanowie (opiekun: Jacek Kosowski),

Julia Chrostek z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Zespole Szkół w Przykonie (opiekun: Aleksandra Sadłowska).

Barbara Stępniak z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu (opiekun Anna Gajzler-Biernat) otrzymała wyróżnienie honorowe przyznawane przez dyrektora ds. Liceum Plastycznego - Marka Szroniaka - tym razem za najbardziej oryginalną interpretację tematu Emotikon smile.

            1_23jpg   2_10jpg


Konkurs historyczny

W dniu 26 lutego 2016 roku, w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu odbył się konkurs historyczny dla klas mundurowych mających podpisane porozumienie z wyżej wymienioną jednostką wojskową.

Konkurs odbył się pod nazwą „Husaria – militarną potęgą Europy”. Udział w nim wzięły 2 osobowe reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych z woj. dolnośląskiego oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr2 z Kalisza reprezentujący miasto Kalisz. Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający z pięciu części, który dotyczył między innymi: znajomości znanych dowódców husarii, rozgrywających się bitew i ich konkretnych dat, taktyki walki, uzbrojenia oraz różnego rodzaju wydarzeń. W rywalizacji ośmiu szkół zwyciężyło VII Liceum Ogólnokształcące im. K. Baczyńskiego we Wrocławiu. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu zajęło V miejsce w składzie: Krawczyk Monika uczennica klasy II Technik Budownictwa - Mundurowa, Strzałka Jakub uczeń klasy I Technik Informatyk – Mundurowa. Ponadto biorącymi czynny udział w konkursie szkołami były: Lotnicze Zakłady Naukowe we Wrocławiu, Europejskie Liceum Służb Mundurowych z Wrocławia, ZSB Brzeg, XIV Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu.

Udział naszej szkoły był możliwy dzięki uprzejmości władz miasta Kalisza, które użyczyły nieodpłatnie samochód służbowy.

Dziękuję panu prof. Wojciechowi Stochowi za pomoc w przygotowaniu młodzieży.

Autor: P. Tomczak

         6_4jpg   8_5jpg

Zawody z okazji Dnia Niepodległości

7.11.2015 roku na strzelnicy sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu, rozegrano 25 zawody w strzelectwie sportowym o Puchar Niepodległości. Rywalizowano w dwóch konkurencjach: karabin sportowy i pistolet. Po wstępnych eliminacjach do ścisłego finału w konkurencji karabin, zakwalifikowała się Anna Mucha uczennica klasy II TIM/TE, natomiast w konkurencji pistolet Szymon Siuda uczeń klasy I TI/TIM .

Finał okazał się szczęśliwy dla Anny Muchy zajmującej V miejsce, oraz Szymona Siudy zajmującego IV miejsce w swoich kategoriach. Sukces naszych uczniów jest warty docenienia, gdyż w zawodach tych uczestniczyli również zawodnicy z kaliskich klubów strzeleckich i rejonu kaliskiego.

Autor: P. Tomczak

       p1030256jpg   p1030261jpg

Operacja DEHEJTYZACJA

Jakub Karpiński uczeń III klasy Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu wraz z opiekunem nauczycielką Bożeną Jakubczak uczestniczyli w IX Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”, która odbyła się w dniach 22-23 września 2015 roku w Warszawie.

Organizatorem Konferencji jest Polskie Centrum Programu Safer Internet prowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje oraz organizację NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa) we współpracy z niemieckim projektem na rzecz bezpieczeństwa w Internecie Klicksafe. Konferencja odbywa się co roku w ramach programu Komisji Europejskiej Connecting Europe Facility. Współorganizatorem konferencji jest Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) a głównym partnerem Fundacja Orange.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

W Konferencji wzięło udział 57 prelegentów, w tym blisko połowę stanowili goście z zagranicy głównie z Niemiec, a także z Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Belgii, Łotwy, Finlandii, Francji a nawet Egiptu. Prelegenci reprezentowali środowiska naukowe, badawczo-wdrożeniowe i biznesowe, organizacje rządowe i pozarządowe.

I w tak znakomitym gronie prelegentów znalazł się uczeń kaliskiej szkoły Jakub Karpiński, który został zaproszony na Konferencję przez przedstawicieli Fundacji Dzieci Niczyje po tym, jak w marcu bieżącego roku zajął I miejsce w konkursie inicjatyw pod hasłem „Operacja dehejtyzacja” w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Przypomnijmy, że  celem tego konkursu było wyłonienie najlepszej inicjatywy przeciwstawiającej się zjawisku tzw. hejterstwa w sieci Internet. Uczeń przygotował projekt pt.„Nienawidzić”, zrealizowany w postaci fanpage’a na portalu społecznościowym Facebook, dostępny pod adresem: www.facebook.com/nienawidzic. Strona powstała w listopadzie 2014 roku i funkcjonuje w sieci do dziś (ostatnie wpisy internautów pojawiły się tuż po konferencji).

Na ww. stronie Jakub umieszczał (i czyni to nadal) tematyczne posty przeciwstawiające się kulturze „obrażania” i mowie nienawiści w Internecie. Jego projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i odzewem ze strony internautów.

W notce biograficznej uczeń został przedstawiony jako „osiemnastoletni przyszły technik informatyk z zamiłowaniem do nauk humanistycznych – zwłaszcza socjologii, a także wszelkiej maści technologicznych nowości, oraz dóbr kultury. Założyciel strony facebook.com/nienawidzic.”

W trakcie swojego wystąpienia w pierwszym dniu konferencji zatytułowanego „Operacja dehejtyzacja – doświadczenia młodzieżowej akcji przeciw hejtowi w sieci” Jakub opowiedział o swoich pomysłach na walkę z agresją słowną i wszelkimi przejawami nienawiści w Internecie, o trudnościach jakie napotkał i sukcesach związanych z pomocą osobom dotkniętym zjawiskiem hejtu i stalkingu.

Jakub jako najmłodszy prelegent został przyjęty bardzo serdecznie przez osoby biorące udział w konferencji, usłyszał wiele gratulacji i słów uznania.

Należy zaznaczyć, że tematyka konferencji obejmowała nie tylko krzywdzące zachowania w sieci: cyberprzemoc i mowę nienawiści, ale także szkodliwe treści, problematykę seksualności nastolatków online, w tym zjawisko tzw. sextingu oraz zagadnienie ochrony prywatności i danych osobowych w sieci, a zwłaszcza na portalach społecznościowych. Szczegółowe informacje na temat konferencji można znaleźć pod adresem http://www.saferinternet.pl/pl/konferencje-i-szkolenia/ix-miedzynarodowa-konferencja.


Autor tekstu i zdjęć: Bożena Jakubczak

          dscn0481jpg   dscn0485jpg